Strălucire şi mister: bijuterii celebre din Renaştere până la Coco Chanel

Cursul se va desfăşura săptămânal, în zile de joi, în intervalul 19:00-21:00.

Date desfăşurare curs: 5 şi 12 decembrie.

Elegante, discrete sau pline de culoare şi panaş, bijuteriile au o poveste plină de nenumărate detalii ascunse între faldurile hainelor, dar şi în paginile cărţilor de istorie. Purtate în egală măsură de domni şi doamne, până în pragul revoluţiei franceze, bijuteriile s-au transformat, de-a lungul secolului  al XIX-lea, în apanajul doamnelor din elita socială. Strâns legate de condiţia socială sau politică a posesorului, bijuteriile, fie că vorbim de coliere, pandantive, centuri, cercei sau inele sunt imaginea societăţii care le-a produs şi a celor care le-au purtat. Nenumărate portrete de regi, regine, curteni sau doamne elegante din Belle Époque stau sub semnul fascinaţiei exercitate de perlele aduse din îndepărtatul Orient. Perlele baroce, geme antice sau diamante rare dădeau strălucire hainelor, colierelor, inelelor sau diademelor.

Secolul al XX-lea a început cu revoluţia lui René Lalique, cel care a adus în prim plan munca şi imaginaţia artizanilor prin asocierea unor materiale şi tehnici inedite. Anii nebuni au stat sub semnul domnişoarei Chanel, cea care a eliberat gâtul şi decolteul doamnelor de presiunea prestigiului social şi a transformat bijuteriile în simple accesorii menite să evidenţieze farmecul şi eleganţa purtătoarelor. De-a lungul atelierului, vom admira colecţii unice care au aparţinut capetelor încoronate, dar şi creaţii recente.

Temele celor două întâlniri:

1. Bijuteriile la marile curţi ale Renaşterii. Aspecte politico-culturale. Rolul podoabelor şi modei în elaborarea imaginii puterii. Gemele antice şi bijuteriile timpului. Colecţia de geme antice a familiei de Medici. Daruri de mariaj. Moda pandantivelor şi a bijuteriilor parfumate. Secolul diamantelor: strălucire şi iluzie.

2. Coliere, tabachere, pistolete pentru parfum şi alte bijuterii unice. Mellerio – bijutierul reginelor. Bijuteriile Angliei victoriene. Casele regale şi creatorii de bijuterii. Revoluţia Lalique. Perlele Domnişoarei Chanel – o revoluţie socială şi estetică. Colaborările mitice cu Fulco di Verdura şi Robert Goossens.

Cursul are loc online, live, pe zoom.us. Vă rugăm să ţineţi cont de data şi ora la care au loc întâlnirile, cursurile nu se înregistrează. Cu o zi înainte de data începerii, veţi primi  un link cu ajutorul căruia veţi accesa cursul pe Zoom.us.

Cumpără »