Cum să înţelegem lumea de azi: marile puteri şi relaţiile internaţionale – eveniment cu Cristian Diaconescu

Vă invităm luni, 5 august, de la ora 19:00, la un nou eveniment cu diplomatul Cristian Diaconescu, unul dintre cei mai buni analişti de politică externă, fost Ministru de Externe şi fost Ministru al Justiţiei, care va avea loc în spaţiul elegant, generos şi discret al Palatului Cesianu-Racoviţă.

Relaţiile dintre marile puteri şi societatea internaţională contemporană sunt extrem de complexe şi influenţate de diferiţi factori. Marile puteri sunt state sau entităţi globale care deţin atât resurse economice, militare şi politice puternice dar şi influenţă asupra afacerilor internaţionale. Aceste entităţi, cum ar fi Statele Unite, China, Rusia, Uniunea Europeană şi altele joacă un rol crucial în structura politică, economică şi de securitate, la nivel mondial.

Marile puteri îşi folosesc puterea şi influenţa pentru a-şi promova interesele în diverse domenii, cum ar fi comerţul internaţional, securitatea, drepturile omului, schimbările climatice şi multe altele. Relaţiile dintre ele pot fi caracterizate prin cooperare în anumite domenii şi competiţie sau chiar conflict în altele. De asemenea, marile puteri au capacitatea de a influenţa politica globală prin intermediul alianţelor, acordurilor internaţionale, organizaţiilor internaţionale şi chiar prin intervenţia militară.

În contextul societăţii actuale la nivel internaţional, relaţiile dintre marile puteri sunt esenţiale pentru stabilirea unui echilibru geopolitic şi pentru abordarea problemelor globale precum pandemiile, terorismul, schimbările climatice sau migraţia. Dialogul şi colaborarea între marile puteri pot contribui la menţinerea păcii şi securităţii internaţionale, precum şi la promovarea unui sistem global, mai echitabil şi sustenabil. Totuşi, tensiunile şi conflictul dintre aceste puteri pot avea consecinţe grave asupra societăţii internaţionale, de aceea gestionarea acestor relaţii este crucială pentru viitorul nostru comun.

Taxa de participare achitată pentru acest eveniment, în cazul în care nu mai puteţi participa, nu poate fi restituită, având în vedere logistica specială.

*** Vă rugăm să aveţi în vedere că la acest eveniment se vor face fotografii. Aşadar, prin înscrierea şi participarea la eveniment sunteţi de acord cu postarea acestora pe canalele noastre de social media, în scopul promovării.

Palatul Cesianu-Racoviţă se află în centrul Bucureştiului şi în vecinătatea celor mai importante repere culturale ale oraşului: Ateneul Român, Muzeul Naţional de Artă al României, Biblioteca Central Universitară.

O clădire cu o istorie fascinantă este redată astăzi unei funcţii nobile: aceea de a adăposti opere de artă şi o activitate dedicată dezvoltării pieţei româneşti de artă, şi anume Galeria Artmark.

Sursă foto: https://www.istockphoto.com/ro/fotografie/continentul-european-marcat-cu-steaguri-gm493218065-40333296

Cumpără »